Zaznacz stronę

Rok 2020 był jak dotąd niespotykanym wręcz rokiem dla żyjących. Większość społeczeństwa na świecie, była zmuszona do pozostania we własnych domach i cieszeniem się prywatnym zaciszem, co także przełożyło się na kwestię dotyczącą kolorów. Niegdyś zabiegani rzadko przebywaliśmy w domu, stołując się w restauracjach i korzystając z możliwości, jakie gwarantowało najbliższe otoczenie. Dziś tym najbliższym otoczeniem stał się natomiast dom, do którego warto wprowadzić odrobinę koloru i postawić od czasu do czasu na zmiany. Jakie kolory są modne w 2021 roku i na co tym samym warto postawić?

Śliwkowy – czy to kolor nadający się do wnętrz?

W roku 2021 jednym z najmodniejszych kolorów będzie Epoch. Pod tą nazwą kryje się głęboki śliwkowy odcień farby. Kolor ten pochodzi z kolekcji Graham & Brown’s. Z racji tego, iż jest to bardzo intensywna barwa, może nie sprawdzić się ona w małych pomieszczeniach czy też na całych połaciach ścian. Zamiast tego warto zdecydować się na pomalowanie nim frontów szafek, być może jednej ściany, fragmentu itp.

W świecie brązów

Rok 2021 przynosi zmiany w kolorystyce, czerpiąc przede wszystkim z naturalnych kolorów ziemi. Tego roku królować mają zatem brązy w różnorakich odcieniach. Dulux i ich kolor Moc ziemi, jest jedną z dwóch barw czerpiących wprost z natury, które mają w tym roku zdominować wnętrza. Ma być to odpowiedź na sytuację, w której znalazł się cały świat, wymagającą wyciszenia, ale także i bliższego kontaktu z naturą.

Proponowany kolor można połączyć z wieloma barwami, pochodzącymi także z palet barw Dulux. AkzoNobel i skupieni wokół niej eksperci przygotowali aż 4 różnorodne palety kolorystyczne, które świetnie nadają się do połączenia z kolorem wiodącym – Moc ziemi.

Jedną z palet, jest paleta kolorów ekspresyjnych. Są to nieco mocniejsze i odważniejsze kolory, zawierające, chociażby róż oraz czerwień. Są jednak przełamane także zrównoważonymi brązami.

Paleta kolorów bezpiecznych jest natomiast pełna barw ciepłych. Znaleźć pośród nich można przede wszystkim różne odcienie brązu, ale również beżu oraz stonowanej szarości.

Paleta kolorów ziemi, jak sama jej nazwa wskazuje, czerpie przede wszystkim z tego co oferuje natura. Można zatem znaleźć tutaj różne brązy, w naturalnych i spokojnych odcieniach. Znajdują się tam również odcienie błękitne, zielenie oraz szarości.

W palecie kolorów ponadczasowych znajdują się przede wszystkim dość stonowane brązy. Są one jednak odpowiednio podsycone przez występujące tam także żółcie, dlatego cała paleta nabiera charakteru.

Kolorem, który ma dominować w tym roku został ogłoszony również Urban Bronze. Sherwin-Williams określiło ten kolor jako spokojny i elegancki. Jest on dość podobny do Mocy ziemi, ma działać na podobnych zasadach. Jego celem jest wyciszenie wnętrza. Komponować się on będzie świetnie natomiast z beżami, bielą czy też odcieniami zieleni.

Błękit i zieleń – Aegean Teal

Kolejnym wyróżniającym się kolorem w roku 2021, ogłoszony został również Aegean Teal. Czego można spodziewać się po tej barwie? Jest to połączenie błękitu i zieleni, z odrobiną szarości. Kolor ten został zaproponowany przez Benjamin Moore i ma on stanowić alternatywę dla granatu, który w ostatnich latach był bardzo często wykorzystywany.

Na koniec warto nadmienić, iż PPG wysunął aż 3 propozycje dotyczące kolorów przodujących w roku 2021. Wśród nich znalazł się delikatny piaskowy beż, miętowy błękit oraz cynamon z pomarańczową nutą. Prócz śliwowego szaleństwa w obecnym roku królować mają przede wszystkim brązy, błękity oraz przełamujące zielenie.