Zaprojektowanie funkcjonalnej i eleganckiej łazienki w domu jest jednym z największych wyzwań projektowych. Przeważnie łazienki są pomieszczeniami o niewielkim metrażu i są pomieszczeniami, z których korzystają wszyscy domownicy niezależnie od płci i wieku. Ponadto staramy się zaaranżować przestrzeń w taki sposób, żeby łazienka nie tylko była fikcjonalna ale i estetyczna 3.

Najgorętsze trendy łazienkowe 

Trend jest to istniejąca w danym momencie moda, kierunek w którym rozwija się dana dziedzina. Trendy zmieniają się co jakiś czas, przeplatają i powracają, czasem ciężko nad tym nadążyć. Podobnie jest w projektowaniu wnętrz. Pewne trendy następują i przemijają, a każdy chciałby mieć modne i estetyczne wnętrze. W projektowaniu łazienek obecnie dominuje 5 podstawowych trendów 1 2:

a). Odrobina koloru – odważnie!

Kolor. Przez wiele lat przyzwyczailiśmy się do tego, że armatura łazienkowa jest w kolorze białym. Obecnie na rynku znajduje się ogromny wybór kolorów ceramiki łazienkowej, która może wywołać ciekawe kontrasty i połączenia kolorystyczne. 

b). Trochę elektroniki

Hi-fi. Coraz częściej do łazienek wprowadza się sprzęt grający, czy oświetlenie, które da się za pomocą pilota przygasić, zrobić bardziej klimatyczne. Ma to pomóc w zrelaksowaniu się np. podczas kąpieli po ciężkim dniu w pracy. Łazienka bardzo często służy też jako pomieszczenie domowego spa, w którym spędzamy sporą część wolnego czasu poddając się zabiegom pielęgnacyjnym. 

c). Ciekawa armatura

Armatura. To wisienka na torcie każdego projektu. Wchodząc do łazienki, bardzo często to właśnie ciekawa armatura przyciąga wzrok jako pierwsza. Możemy zagrać kontrastem- czarna armatura zestawiona z białą ceramiką. W ofercie znajdują się też złote, srebrne, miedziane a nawet złoto-różowe krany i deszczownice. Ważny w doborze armatury jest również kształt- możemy wybrać styl zaokrąglony lub kanciasty. 

d). Format płytek

Format. Jednym z najnowszych trendów na rynku wnętrzarskim jest stosowanie płytek z możliwie najmniejszą ilością fug. Jest to nie tylko bardziej estetyczne, ale i funkcjonalne, ponieważ w fugi wżera się duża ilość brudu. Dlatego też staramy się stosować możliwie największy format płytek, aby powierzchnia wydawała się bardziej jednolita. Czym mniej załamań na powierzchni tym pomieszczenie też wydaje się większe. W tym wypadku dobrym wyborem będą spieki kwarcowe, które występują nawet w formatach 1×2,5m. 

d). Klasyka

Klasyka. Jednak zawsze bezpiecznym wyborem będzie klasyka- beton architektoniczny, kamień, marmur czy drewno, które zawsze będą materiałami ponadczasowymi. 

Podsumowanie

Jak widzimy na rynku jest ogromna ilość materiałów, różnorodnych faktur i zestawień kolorystycznych. W tym pomieszczeniu czai się też wiele pułapek budowlanych- należy przemyśleć choćby wysokość na jakiej umieszczamy poszczególne sprzęty i armaturę czy łączenie poszczególnych materiałów. Dlatego też warto jest skorzystać z usług profesjonalnego architekta wnętrz, który pomoże nam dobrać odpowiednie rozwiązania i idąc za naszymi sugestiami stworzy nam idealną łazienkę 4.

Przypisy: 

1 https://greston.com.pl/inspiracje/nowoczesna-lazienka-5-trendow-lazienkowych-ktore-powinienes-znac/

2 https://homekoncept.shop/blog/piec-top-trendow-dla-twojej-lazienki/

3 Ramsted F. „Poczuj się jak w domu” 

4 Macarena S. M. „Projektowanie wnętrz kuchnie i łazienki”

Inspiracje:

https://projektowaniewnetrz24.eu/projekty-wnetrz

Warto doczytać:

https://projektowaniewnetrz24.eu/projekt-lazienki