Zniszczona podłoga potęguje efekt starego, często zaniedbanego mieszkania. Wykonanie powierzchownego remontu, który polega na odmalowaniu ścian to dobry pomysł, ale nie zapewni pełnej metamorfozy. Wymiana podłogi może całkiem zmienić każde wnętrze. To doskonały sposób by szybko i tanio odświeżyć mieszanie. W takim przypadku masz dwie możliwości. Skorzystać z pomocy fachowca, którego znajdziesz online pod hasłem typu podłogi kielce lub zająć się tym samodzielnie.
W jaki sposób można odświeżyć podłogę w domu?
Tak naprawdę wszystko zależy od tego, z czego zbudowana jest nasza podłoga. Jeśli znaleźć tam można stary parkiet, warto zdecydować się na jego cyklinowanie, a następnie lakierowanie. Zabieg ten polega na ściągnięciu wierzchniej warstwy drewna za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki temu niwelujemy wszelkie rysy i głębsze zabrudzenia. Podłoga zaczyna wyglądać zdecydowanie lepiej.
Kolejnym etapem jest lakierowanie, które zapewnia połysk i ochronę drewnianych elementów przed szkodliwym działaniem wilgoci.
Jeśli na naszych podłogach znajdują się stare panele, to właściwie nie ma możliwości ich odświeżenia. Jako że panele podłogowe kupić można w dobrej cenę, warto zdecydować się na ich wymianę. Można je układać bezpośrednio na betonowej wylewce, ale również na starych panelach. Wykorzystując ten drugi sposób, możemy zaoszczędzić sporo czasu, który zmarnowalibyśmy na usuwanie starych paneli i podkładów.
Na co zwrócić uwagę układając panele?
Wymiana podłogi z paneli nie jest specjalnie skomplikowana. Można ją w zasadzie przeprowadzić na własną rękę. Praca nie wymaga specjalistycznych narzędzi, chociaż wskazane jest posiadanie dobrej piły, która zdecydowanie ułatwi i przyspieszy pracę. W pierwszym etapie należy pozbyć się starej podłogi, jeśli jednak zdecydujemy się układać nowe panele na starych, pracę rozpoczynamy od ułożenia podkładu. Ma on za zadanie zniwelować wszelkie nierówności i uniemożliwić późniejsze podbijanie paneli do góry.
Panele rozpoczynamy układać od ściany, musimy jednak pamiętać, że powinniśmy odsunąć się od niej o około 1-1,5 cm. Taka szczelina zapewni swobodną pracę paneli w zależności od warunków, które będą panować w danej chwili w naszym mieszkaniu. Panele układa się niczym klocki lego, większość z nich nie wymaga klejenia, ponieważ wyposażone są w specjalne zatrzaski, które uniemożliwiają ich przemieszczanie. Najtrudniejszym etapem jest ich docinanie w miejscach takich jak naroża czy okolice ościeżnic. Nie jest to jednak praca, która przerośnie przeciętnego majsterkowicza.
Kończąc układanie paneli, warto przykręcić lub przykleić listwy przyścienne, które zakryją szczeliny dylatacyjne przy ścianach. Ostatnim etapem jest umocowanie progów w drzwiach, służą do tego celu specjalne listwy, które zakupić można w każdym markecie budowlanym.
Jak widzisz, układanie nowej podłogi z wykorzystaniem paneli jest banalnie prosta. Można ją wykonać na każdej równej powierzchni, a efekt widoczny jest bardzo szybko. Panele układa się błyskawicznie, a do prac nie są wymagane specjalistyczne narzędzia. To wszystko sprawia, że decydując się na wymianę podłogi, możemy zrobić to szybko i dość tanio. Pewnie dlatego panele podłogowe cieszą się tak dużą popularnością.