Zaznacz stronę

Wybór funkcjonalnego i atrakcyjnego wizualnie łóżka młodzieżowego nie jest łatwym zadaniem. Nastolatek ma własny styl, w którym chce mieć urządzony pokój. Podczas zakupu należy kierować się nie tylko kwestiami praktycznymi, ale również gustem nastolatka. Inaczej nie będzie czuł się w pomieszczeniu komfortowo.

Jaki rozmiar łóżka młodzieżowego wybrać?

Pierwszym kryterium do wzięcia pod uwagę przy wyborze rozmiaru łóżka powinna być wielkość pokoju. Najczęściej spotykane wymiary łóżek jednoosobowych to 80×200, 90×200 i 100×200 cm. W dużym pokoju może stać materac o wielkości 120×200 lub 140×200 cm, który w razie konieczności pomieści dwie osoby. Należy pamiętać o tym, że nastolatek wciąż rośnie, dlatego nie warto kupować łóżka, które za rok stanie się za małe. Dobrze by mebel miał pojemnik, który pozwala przechowywać pościel oraz inne akcesoria.

Jakie cechy powinno mieć łóżko do pokoju młodzieżowego?

Łóżko młodzieżowe powinny być przede wszystkim wykonane z solidnych materiałów i mieć dobrze pracujący stelaż pod materacem. Ważną kwestią jest także wybór wygodnego i odpowiednio dopasowanego materaca. Funkcjonalność zapewni meblowi np. pojemnik na pościel. Obicie musi być wysokiej jakości, łatwe w czyszczeniu i odporne na zmechacenia. Sprzątanie przestrzeni pod łóżkiem ułatwi wybór mebla na wysokich nóżkach. Dzięki temu odkurzacz łatwiej dotrze w to miejsce.

Łóżka młodzieżowe dla chłopców i dziewczyn

Podczas wyboru łóżka warto kierować się płcią dziecka. Dla chłopców odpowiednie będą wytrzymałe łóżka metalowe. Bardziej klasycznym rozwiązaniem są łóżka drewniane. Jeśli chodzi o kolorystykę, do pokojów chłopięcych najczęściej wybiera się łóżka w barwach takich jak czerń, szarość, granat czy biel.

Dziewczyny przykładają na ogół dużą uwagę do estetyki mebli. Białe łóżka pasują do większości pomieszczeń i umożliwiają dobranie dowolnych dodatków. Modne są też pastelowe kolory, takie jak beże, róże i turkusy. Łóżko młodzieżowe dla dziewczynki może być ozdobione dużymi, miękkimi poduchami w kontrastowych kolorach.

Podsumowanie

Wiek nastoletni to okres, w którym wyrabia się własny styl, chce się wyróżnić na tle rówieśników. Pokój młodzieżowy powinien być urządzony tak, by nastolatek czuł się komfortowo przebywając w nim. Nie wolno zapominać o tym, że znajdujące się w pomieszczeniu meble muszą być funkcjonalne. Warto wybrać łóżko w standardowym rozmiarze, które nie stanie się w krótkim czasie za małe. Wygląd łóżka powinien być w dużej mierze uzależniony od płci nastolatka.