Zaznacz stronę

Zleciłeś wykonanie remontu i nie spełnia on Twoich oczekiwań? Ewidentnie widzisz, że „fachowcy” odstawili cyrk przy remoncie? Nie martw się! Istnieje kilka sposobów, aby pozbyć się problemu źle wykonanego remontu.

Źle wykonany remont – jak do tego podejść?

W najlepszej sytuacji jesteśmy wtedy, kiedy zlecona czynność nie została jeszcze zakończona. Możemy wtedy wezwać wykonawcę do dokonania poprawek i wyznaczyć mu termin ich dokonania (art.636 KC). Jeśli po tym terminie poprawki nie zostały naniesione, możesz odstąpić od umowy. Jeżeli natomiast wykonawca twierdzi, że remont został zakończony, a Ty masz do tego spore uwagi, możesz wnieść o poprawienie niedoróbek na podstawie art. 637 KC w cenie bazowej (ustalonej na początku). Możesz wyznaczyć również termin na dokonanie poprawek, po upływie którego masz wszelkie prawo do odstąpienia od umowy.

Jaka umowa przy remoncie?

Standardowo przy remoncie można zawierać dwie umowy:

– umowa o roboty budowlane – zawierana jest najczęściej przy zaawansowanych pracach remontowych, np. przy oddawaniu do użytku piętra wraz z doprowadzeniem okablowania elektrycznego, itp

– umowa o dzieło – ta umowa zawierana jest najczęściej przy małych pracach, np. przy położeniu kafelek w łazience, przy malowaniu ścian, podwieszaniu sufitu itp.)

Zwrot materiałów zakupionych przez zlecającego

Jeżeli kupowałeś materiały remontowe we własnym zakresie, to po zakończeniu prac remontowych wykonawca powinien zostawić Ci niewykorzystane materiały. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy wszystko zostało użyte, masz prawo poprosić wykonawcę o spis wszelkich wykorzystanych materiałów do remontu (wraz z ilościami). Co więcej – jeżeli w trakcie remontu odstąpisz od umowy, wykonawca również ma obowiązek zwrócić Ci wszelkie materiały, które zakupiłeś z własnej kieszeni.

Szkoda podczas remontu – co wtedy

Ostatnią z poruszanych kwestii jest powstanie jakiejkolwiek szkody podczas remontu. Otóż za wszystkie uszkodzenia powstałe w wyniku remontu odpowiada wykonawca, i to on powinien zwrócić wszelkie koszty za powstałe uszkodzenia.

Brak chęci polubownego rozwiązania sporu

Nie udało Ci się rozwiązać sporu polubownie? W dochodzeniu odpowiedzialności ze strony wykonawcy pomoże Ci radca prawny. Znajdź prawnika w swoim regionie.