Zaznacz stronę

Urządzając mieszkanie należy wziąć pod uwagę kilka czynników zanim przystąpimy do zakupu mebli. Mimo iż kolorowe katalogi zachęcają nas do zakupu tego, co akurat jest modne lub w atrakcyjnej cenie, kupno nowych mebli powinno być przez nas dokładnie przemyślane.

Funkcjonalność

Przede wszystkim należy postawić na funkcjonalność. Nawet najpiękniejsze meble i w najmodniejszych kolorach, jeśli będą niewygodne, nie spełnią swojego zadania. Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy udać się do sklepu lub salonu meblowego i zobaczyć jak nasze wymarzone meble wyglądają w rzeczywistości.

Zdarza się, że kolor, który wydawał nam się idealny do naszego wnętrza, gdy oglądaliśmy katalog, na żywo ma zupełnie inny odcień. Natomiast szuflady w komodzie otwierają się zbyt daleko, przez co nie będzie możliwe swobodne przejście do kolejnego pokoju. O takich niuansach często nawet nie myślimy zachwycając się wyposażeniem wnętrza na odległość. Dlatego też warto otworzyć każde drzwiczki w naszym nowym kredensie i odsunąć każdą szufladę w komodzie, a następnie zamknąć oczy i odpowiedzieć sobie na pytanie – jak ten konkretny mebel będzie wyglądał w moim mieszkaniu? I najważniejsze – czy wszystkie jego cechy sprawiają, że będzie dobrze służył mi, na co dzień?

Estetyka

Kiedy już kwestie funkcjonalności i użyteczności mebli mamy za sobą, należy pochylić się nad tym, co najprzyjemniejsze w aranżacji mieszkania, czyli nad ich stroną wizualną. Wybór mebli jest warunkowany także tym, czy kupujemy je do całego mieszkania, czy planujemy urządzić tylko jedno pomieszczenie?

Ważne, aby meble w różnych pomieszczeniach pasowały do siebie stylem i wykończeniem. Wtedy mieszkanie prezentuje się, jako spójna całość. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to kolor – spójrzmy, czy barwa mebli pasuje do ścian i pozostałej części mieszkania. Trzeba pamiętać o tym, że jasne meble sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ optycznie je powiększą. Ciemniejsze meble z kolei powinny stać w przestronnych pokojach.

Niezależnie od tego, jaki budżet możemy przeznaczyć na wyposażenie naszego lokum – zanim zdecydujemy się na zakup mebli, warto odwiedzić kilka sklepów i porównać ich ofertę.