Zaznacz stronę

Każdy z nas, przebywając w swoim domu, pragnie czuć się bezpiecznie i komfortowo. Zapewnić to mogą rzeczy codziennego użytku, systemy zabezpieczeń, drzwi antywłamaniowe, a jeśli chodzi o komfort – wygodne meble czy różnego rodzaju dekoracje i dodatki. Jednak jest jeszcze jedna kwestia bezpieczeństwa – zadbanie o zdrowy organizm poprzez stosowanie w domu czy mieszkaniu urządzeń, które poprawiają jakość życia i ułatwiają ochronę zdrowia. Jednym z podstawowych czynników wpływających na człowieka jest stan powietrza w jego otoczeniu.

Czyste powietrze w domu — podstawowe informacje.

Warto na wstępie zaznaczyć, że idealne warunki, jeśli chodzi o stan powietrza w domu, to wilgotność na poziomie około 30-65%, temperatura 20-22 st. C oraz czyste powietrze, pozbawione pyłów i szkodliwych substancji. Istnieje wiele sposobów, by poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa. Najczęstszym sposobem wykonywanym w tym celu jest wietrzenie mieszkania, które najlepiej by odbywało się kilka razy dziennie po około 15-20 minut. Wietrzyć pomieszczenia należy praktycznie zawsze, nawet podczas deszczu czy mrozu, jednak istnieje jeden wyjątek. Jeśli istnieje podejrzenie o występowaniu szkodliwych pyłów w powietrzu, tego dnia lepiej pozostawić okna zamknięte i zrezygnować z wietrzenia domu. Kolejny prosty sposób na czyste powietrze to po prostu utrzymywanie czystości. Częste porządki, pranie zasłon czy firan, wycieranie kurzy wilgotną szmatką lub ręcznikiem, regularne odkurzanie czy nienadużywanie chemicznych środków czystości i detergentów.

Dostępne rozwiązania.

Zbyt suche lub wilgotne powietrze także nie jest sprzymierzeńcem dobrego zdrowia, dlatego warto zainwestować w nawilżacze bądź osuszacze powietrza, które zapewnią jego optymalną wilgotność. Ze zdrowotnego punktu widzenia kluczowe jest zadbanie o oczyszczanie powietrza. Pomóc w tym mogą oczyszczacz powietrza czy też rośliny. Jeśli chodzi o roślinność, która pomoże w oczyszczaniu, to jest to głównie skrzydłokwiat, figowiec, dracena czy paproć. Przyczyniają się one do oczyszczania powietrza poprzez absorpcje różnego rodzaju szkodliwych składników oraz jonizację i wydzielanie tlenu. Z kolei oczyszczacz powietrza to doskonałe urządzenie do wychwycenia pyłków, roztocza, bakterii, zarodników pleśni czy kurzu. Oczyszczacz powietrza działa, tworząc obieg powietrza, zasysając je i przepuszczając przez dziesiątki filtrów, dzięki czemu wydmuchiwane przez niego powietrze jest czyste i pozbawione niebezpiecznych związków.

Sposoby te są najpopularniejsze, jeśli chodzi o stworzenie bezpiecznego domu pozbawionego niebezpieczeństw w postaci zanieczyszczonego powietrza. Warto zapoznać się z powyższymi metodami i stworzyć bezpieczniejszą przestrzeń w swoim domu, poprzez zadbanie o czystość powietrza.