Zaznacz stronę

      Nowa aranżacja salonu, urządzanie świeżo zakupionego mieszkania lub przeprowadzka do nowego domu – te wszystkie sytuacje wiążą się z zamówieniem mebli na wymiar, bądź zakupem gotowych zestawów wyposażenia. Okazuje się, że wydatek związany z nabyciem mebli powinien być dobrze przemyślany, by wizja klienta pokrywała się z faktycznymi efektami. Na co więc warto zwrócić uwagę, zanim dojdzie do zakupu nowych mebli gotowych lub na wymiar? O tym rozmawialiśmy z przedstawicielem artederadi.com.

1. Projekt dopasowany do wnętrza

      Za tym pojęciem kryje się zarówno przystosowanie mebli do wielkości pomieszczenia, jak i jego ogólnego stylu. Będzie to miało znaczenie zarówno podczas kupowania gotowych zestawów, jak i mebli na wymiar. W pierwszym przypadku poza dobraniem interesujących kolorów i form wyposażenia ważne będzie dokładne zaplanowanie jego rozstawienia. Być może poszczególne elementy zestawu są zbyt duże w stosunku do posiadanej przestrzeni? W drugim przypadku trzeba starannie zaprojektować meble lub skorzystać z porad fachowców. Ważne będzie uwzględnienie rozkładu okien i drzwi w pomieszczeniu, a także zdecydowanie się na ich konkretny rozmiar. Właściciele niestandardowych wnętrz powinni postawić na meble przygotowywane na wymiar, które wezmą pod uwagę ich specjalne potrzeby i zwiększą funkcjonalność pomieszczeń.

2. Nie tylko design, lecz także wyposażenie

      Trzeba pamiętać, że zamawiane zestawy mebli nie powinny być wyłącznie ładne, lecz także funkcjonalne. Warto zwrócić uwagę, czy gotowe zestawy wyposażenia posiadają systemy cichego zamykania szafek, a w meblach na wymiar zostały wycięte otwory niezbędne do podłączenia instalacji elektrycznej, czy montażu zlewu. Poza warstwą wizualną liczy się bowiem wygoda użytkowania mebli, co trzeba mieć na uwadze na długo przed zakupem. Na jakie jeszcze elementy wyposażenia może liczyć nabywca? Specjalne siłowniki w meblach kuchennych, które ułatwią otwieranie szafek, designerskie podświetlenie półek w salonie, czy specjalne szyny w szufladach, ograniczające hałas przy dynamicznym zamykaniu.

3. Z jakiego materiału wykonane zostały meble?

      Potencjalny nabywca powinien zwrócić szczególną uwagę również na to, jakiego materiału użyto do stworzenia wybranych przez niego mebli. Mowa tu szczególnie o zestawach gotowych, które pięknie wyglądają, lecz niestety często ulegają szybkiemu zużyciu. Najbardziej solidne jest drewno, choć ceny wykonanych z niego mebli są zazwyczaj wysokie. Producenci zastępują je zwykle płytami mdf lub wiórowymi, pokrytymi różnego rodzaju okleinami. Wybór materiału, z którego zostaną wykonane meble jest jedną z przyczyn, dla których nabywcy decydują się na zamawianie zestawów na wymiar. Wówczas większa swoboda wyboru pozwala im mieć kontrolę zarówno nad solidną konstrukcją, jak i efektownym designem mebli.